Niedziela w Muzeum
To cykl wykładów, który pokazuje, że muzeum to nie tylko miejsce gromadzenia zabytków, ale także miejsce spotkań, w trakcie których realizowany jest bezpłatny program edukacyjny dla dorosłych. To propozycja dla wszystkich, którzy chcą ciekawie spędzić niedzielne popołudnie. Wykłady prowadzone są przez pracowników Muzeum, którzy nawiązują w nich do swoich prac naukowych i działalności badawczej.
Spotkania odbywają się w niedzielę w jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Kielcach: w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, Muzeum Stefana Żeromskiego, Muzeum Dialogu Kultur, Muzeum Dialogu Kultur, Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz Muzeum Archeologicznym w Wiślicy.
Tematy wykładów są uzupełnieniem wiedzy, która oscyluje wokół zbiorów MNKi oraz wystaw czasowych, stanowiąc wartościowe rozszerzenie treści prezentowanych na ekspozycjach.
Czas realizacji
niedziela, godz. 12
wstęp bezpłatny!
DATA | PRELEGENT | TEMAT | ODDZIAŁ |
28.06.2026 | Anna Pietrzak | Ludwig Moser i jego dziedzictwo – historia wytwórni szkła w Karlowych Warach | Dawny Pałac Biskupów Krakowskich |
5.07.2026 | Magdalena Del | Stefan Żeromski oczami rodziny i przyjaciół | Muzeum Stefana Żeromskiego |
12.07.2026 | – | – | – |
19.07.2026 | Joanna Kwiecień | Jacek Tylicki | Spotkanie z Jackiem Tylickim – artystą „od natury” | Muzeum Dialogu Kultur |
26.07.2026 | Jowita Krzemińska | Quo vadis – epopeja zrodzona z miłości do antyku | Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku |
2.08.2026 | Wojciech Bielecki | 200 – rocznica śmierci Stanisława Staszica | Dawny Pałac Biskupów Krakowskich |
9.08.2026 | Anna Latos | Joanna Kwiecień | Z miłości do ziemi i ognia. Jak César Manrique połączył sztukę z naturą Lanzarote. Spotkanie w ramach wystawy: Człowiek – środowisko. Dialog? | Muzeum Dialogu Kultur |
16.08.2026 | Zuzanna Picheta | Bóstwa starożytnego Rzymu i ich wizerunki w sztuce | Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku |